Öğrencileri rant savaşı arasında bıraktırmayacağız

Öğrencileri rant savaşı arasında bıraktırmayacağız

Erdoğan ve Davutoğlu arasında çekişme sürüyor. Paylaşılamayan her zamanki gibi rant. Şimdi meclisten geçen torba yasa ile Şehir Üniversitesi’nin kapatılması planlanıyor. Şehir Üniversitesi’nde okuyan binlerce öğrencinin bu plandan, nereye gideceklerinden ve geri döndüklerinde bir okulları olup olmayacaklarından haberi bile yok. 

Cevizli Tekel Fabrikası’nın olduğu kamu arazisi, Erdoğan ve Davutoğlu birbiriyle anlaştığı günlerde arkadaşlıklarının ‘küçük’ bir hediyesi olmuştu. Ama ortaklık bitti, işler değişti. 

Vakıf üniversitelerini her sokak başına açtınız da açtınız. Öğrencileri de bu vakıf üniversitelerine teşvik ettiniz. Şimdi sırf aranız bozulduğu için bedelini öğrencilere ve orada çalışan emekçilere ödetiyorsunuz. Hepsini yok sayarak okulu kapatıyorsunuz. Şimdi öğrencileri ne yapacaklarını bilmedikleri bir durumla baş başa bıraktınız. Ne çekişen iki taraftan bir açıklama var ne de üniversitenin patronundan! Bu bir eğitim meselesi değil, rant savaşıdır. Kendi rant savaşlarınız arasında öğrencileri kurban edemezsiniz. Biz bir kamu arazisine paralı eğitim kurumu inşa edilmesine en baştan itiraz etmiş olanlarız. Hala ediyoruz! Hiçbir yerde özel üniversitelerin meşruluğunu savunamazsınız. Ancak özel üniversiteleri her yere doluşturup sonra patronlarını beğenmediniz diye, öğrencileri hiç düşünmeden oradan oraya sürükleyemezsiniz. Öğrencilerin eğitim gördüğü okula göre yurtlarda, evlerde barınıyor. Barındıkları yerlerden bile çıkmak zorunda kalacakları bir düzenleme ile öğrencilerin hayatı darmaduman edilemez. 

Kamu arazisine konan özel üniversiteleri asla savunmuyoruz, batmalarında da bir sakınca görmüyoruz. Ama öğrencilere ne olacağını düşünmeden; eğitim hayatını tepe taklak edecek kararlar almak ve böyle bir süreci işletmek sadece rant odaklıdır. Kamunun tüm haklarını özelleştirenler; özel okulları açanlar da, satanlar da, buralardan rant sağlayanlar da elbet batacak. Öğrencinin parasız eğitim hakkı kazanacak. 

Kamu arazisi kamuya geri verilsin, Şehir Üniversitesi öğrencileri kendi üniversitelerinde eğitim görmeye devam etsin.  

Telefon: 0552 693 37 89