ÜNİVERSİTE ÜNİVERSİTE PARASIZ EĞİTİM KOMİTELERİNİ KURUYORUZ

ÜNİVERSİTE ÜNİVERSİTE PARASIZ EĞİTİM KOMİTELERİNİ KURUYORUZ

Neredeyse 2 aydır kampüsler, amfiler, kütüphaneler boş. Öğrenciler bilgisayar başında canlı dersleri izlemeye, notlarına erişmeye çalışıyor. Tabii bilgisayara ve internete ulaşabiliyorsa. 

Hiçbir öğrenci, salgın koşullarında, kalabalık amfilerde ders işleyelim, nefes bile alamadığımız metrobüslerle, otobüslerle okulumuza gidelim diye düşünmedi. Fakat biraz da niteliksiz eğitim alsak, stajımızı yapmasak, okulumuz uzasa diye de düşünmüyoruz. Her ne sebep olursa olsun alınan tedbirler eğitim hakkına erişmemizi engelleyemez. Bunu bilir, bunu söyleriz. 

Erciyes, Pamukkale, Ankara, Düzce, Adnan Menderes, İstanbul, Atılım, Dokuz Eylül, Üsküdar, Katip Çelebi… 

Ve çok daha fazlası. 

Türkiye’nin her yerinde, her üniversiteden öğrenciler eğitime ulaşamadıklarını dile getiriyor. Sosyal medyaya girdiğinizde bunu görmemeniz imkansız. Online ders sistemi çökmüş. Sınav sistemi çökmüş. Mezuniyetler ne olacak? Stajlar yapılacak mı? Uygulamalı dersleri ne zaman alacağız? Koca bir belirsizlik. Cevap: yok. 

Bütün bu soruların cevabını almak mümkün. Koronalı günlerde de olsak nitelikli, eşit ve parasız eğitim hakkımızı almak mümkün, eğer birlikte mücadele edersek. Tıpkı harçları kaldırdığımız gibi, yemekhane zamlarını geri çektirdiğimiz gibi. 

Önümüzde kazanımlarımız, deneyimlerimiz var ve haklı olduğumuzu biliyoruz. Gücümüzü de burdan alıyoruz zaten. Şimdi bunu bir adım ileri taşımanın tam da zamanı. 

Sen de gel, bütün öğrencilerin eğitim hakkı için birlikte mücadele edelim. 

Parasız Eğitim Komiteleri’nin kurulmadığı tek bir üniversite kalmasın. İşte o zaman korona günlerinde eğitim hakkımızın engellenmesine son verebiliriz. Dahası, parasız eğitim hakkımızı kazanabiliriz. 

Yorum ekle

Telefon: 0552 693 37 89