Sistemi düzeltemeyen siz, Mazeret sunacak olan biz(!)

Sistemi düzeltemeyen siz, Mazeret sunacak olan biz(!)

Hemen girelim söze. Uzaktan eğitim süresi boyunca sistemin hatalarını ve altyapı eksikliklerini belki yüzlerce, binlerce kez dile getirdik. Bu süreçte üniversite öğrencilerinin seslerini, hak arayışlarını bir çok kez duyduk, gördük, birlikte hareket ettik.. Hemen hemen her üniversitede, eğitimin niteliksizliği ve altyapı yetersizliği yüzünden öğrenciler eğitimlerini alamadı. Ve yine uzaktan eğitim alması gereken fakat interneti ya da bunun için telefonu/bilgisayarı olmayan öğrenciler o eğitimde ulaşamadı.

Pamukkale Üniversitesi bu örneklerden sadece biri ve bugün bunu konuşacağız. PAÜ’de uzaktan eğitim süresince online eğitimleri almakta zorluk çeken birçok öğrenci vardı. Öğrenciler dersleri dahi zar zor alır durumdayken üzerine bir de sınav sistemi koca bir duvar gibi karşılarına çıktı. Öğrenciler sınavlarda sadece bir önceki soruya dönebilmek istediler. Yanlışlıkla bir soruyu atladıklarında o soruya geri dönmeleri imkansızdı, çünkü hangi akla hizmet bilinmez, okul yönetimi kararı böyle almıştı. Üstelik internet gitse, çekmese, elektrikler kesilse ya da öğrencinin sınava girdiği cihazda sorun çıksa ve o sınavı bitirmezse de bunun sorumlusu yine öğrenci olacaktı, oldu da. Tüm bunlara bir açıklık, bir çözüm getirmediler. Öğrencileri dikkate değer görmediler!

Geçtiğimiz gün ilk sınav günüydü ve ilk günden bütün sistem çöktü. Sanki siber saldırı varmış gibi birkaç bin öğrenciden oluşan üniversite için, ‘3 milyon giriş yapıldığı için sistem kilitlendi’ diye savundular o yetersiz kalan altyapılarını. Üstüne öğrencilerden mazeret yazısı istediler!

Neyseki biraz demokrasi kaçtı içlerine ve öğrencilere bir anket uygulandı;
Sınavlar online mı olsun? Haziran ayıyla birlikte yüz yüze mi?

Sınavlar online olacaksa bu altyapıyı çözmek zorundasınız. İnterneti olmayan öğrenciye de, bilgisayarı olmayan öğrenciye de çözüm üretmek zorundasınız. Tabii öğrencinizi umursuyor ve dikkate alıyorsanız!

Sınavlar yüz yüze olacaksa Koronavirüse karşı nasıl önlem alınacak? Sadece sınav için gelecek öğrenciler nerede kalacak? O sınavlar nasıl yapılacak? Ve online ders sistemi her seferinde çökerken, derslere girememişken sınavda nelerden sorumlu olacağız? Detaylı açıklama yapılmalı ve plan anlatılmalı. “Yaparız, geçer gider canım”lı olmaz o işler. Daha önce dediniz, gördük.

Öğrencilerin kafasında tek bir soru işareti kalmamalı. Çünkü her bir öğrenci şu an geleceğini düşünüyor ve sizin geleceksizliğe itmenize izin vermeyecek.

Peki anketten sonra noldu?
Bugün öğrenciler sabah saatlerinde sınavlarına girdi, girdi girmesine de çıkamadı o sınavlardan. Soru ve cevaplarını yüklemeleri gerekirken yine sistemde hata oluştu ve öğrenciler geleceklerini belirleyen o cevapları gönderemedi. Ne oldu? Öğrencilerden yine mazeret istendi! Mazeret veriniz, mazeret atınız, mazeret gerekiyor…. Ne mazeretmiş bu arkadaş? Yapılan altyapı eksiklikleri yetmezmiş gibi, verilen yanlış kararların ve sistem hatalarının sorumluları siz! Mazeret verecek olan biz!

O işler her zaman öyle olmaz. Bugün hangi üniversitede olursak olalım, sıra arkadaşlarımızın hakkının yenmesine her an her koşulda karşı çıkacağız.  

Yorum ekle

Telefon: 0552 693 37 89