Korona günlerinde ‘yüz yüze sınav’ olmaz

Korona günlerinde ‘yüz yüze sınav’ olmaz

Bakanlığın açıkladığı verilere göre koronavirüsün yayılımı azalırken, Erdoğan 15 Haziran’da üniversitelerin de açılacağı duyurdu. Üniversitelerin açılacağı tarihte neler olacağı, finallerin yüz yüze yapılıp yapılmayacağı gibi konularda YÖK hala sessizken, bazı üniversiteler finalleri yüz yüze yapmaya karar verdi bile. 

Korona günlerinde uzaktan eğitim bir hayal oldu. Her ne kadar Milli Eğitim Bakanı ve YÖK Başkanı her seferinde çok başarılı bir süreç yönettiklerini dile getirse de, hergün Türkiye’nin tüm üniversitelerinden arkadaşlarımız “Uzaktan eğitim çalışmıyor” dedi.

Giriş yapılamayan sistemler, hata veren sınavlar, çekmeyen internet ve ne bilgisayara ne de İnternete erişemeyen öğrenciler… Bu gerçekler yokmuş gibi açıklamalarına devam etseler de öğrenciler her mecrada sesini yükseltti. Şimdi de 15 Haziran’ı fırsat bilip bu süreçte ailelerinin yanına dönmüş, yurtlarından ve evlerinden ayrılmış öğrencileri tekrar okula çağıracaklar. Bir üniversite dolusu öğrencinin il dışından okullarına geri dönmesi, yüz yüze sınava girmesi onları açıkça virüsle burun buruna getirmektir. Bunu fırsat bilip yüz yüze sınavları savunmak öğrencilerin ve tüm halkın sağlığını tehlikeye atmaktır. 

Uzaktan eğitimin işlememesinin sorumlusu öğrenciler değil, öğrencilerin sesini duymayıp sorun yokmuş gibi devam eden tüm yöneticilerdir. 

Öğrenciler 15 Haziran’da yüz yüze sınava giremez. Herkes için ulaşılabilir, eşit ve uzaktan sınavın yapılabilmesi üniversitelerin görevidir. 

Uzaktan eğitimin sorunlarını çözün, öğrencileri yüz yüze sınavlarda virüsle burun buruna getirmeyin!

Yorum ekle

Telefon: 0552 693 37 89