Eğitim Uzak, İşsizlik Çok

Eğitim Uzak, İşsizlik Çok

Biz değil, uzaktan eğitim sınıfta kaldı!

Eğitimin her kademesinde uzaktan eğitimin ne denli yetersiz geldiğini gördük. Altyapı yetersizliği bir yana öğrenciye uygulanan yaptırımlar diğer yana. İnterneti, telefonu, bilgisayarı olmayan ya da yetersiz olan öğrenciler en başta elendi bu sistemden. Geriye kalan öğrenciler ise ekranlara çıkan ‘error’ yazısı ile karşı karşıya kaldı. Bir önceki soruya geri dönemiyor oluşumuz, ekran başında avuç içimize, kulak arkamıza kadar kameraya gösterme zorunluluğu, fazla soruda kısa sürelerin verilmesi, kopyadan şüphe olursa kamera kaydına bakılması… Bunların hepsi neden? Efendim, öğrencinin kopya çekmesini önlemek için. Bunu önlemeye bu kadar gayret göstereceğinize, önce bu altyapı sorununu çözün. Eğitime ulaşamayan öğrencileri görmemezlikten gelmeyi bırakın. Kısacası bu emeği öğrencilerin geleceğine harcayın.

Her dört gençten biri işsiz: İşsize iş bulun ya da defolun!

Ulaşamadığımız dersler, girsek bile adapte olamayacağımız sınavlar. Bu pandemi süreci bir kez daha gerçekleri tüm şeffaflığı ile ortaya serdi. Bugün tüm bu zorluklara rağmen mezun olsak? İşte bu da her gencin ayrı bir derdi, endişesi. Son açıklanan veriler Şubat ayına ait. 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı %24,4. İş bulan gençlerin ise önemli bir kısmı düşük ücret alıyor, geçinmeye çalışıyor. Her dört gençten biri işsiz bu ülkede ve her genç işi olsa da olmasa da gelecek kaygısını her an içinde yaşamaya devam ediyor. Daha mezun olamadığımız okullarda eğitim görmeye çalışırken, pandemi sürecinde kapalı ortamlarda sınava girerken, bir yandan okumak bir yandan geçinebilmek için çalışırken bu kaygı devam ediyor.

Bize emanet diyerek söndürdüğünüz geleceğimizi, mücadelemizle alacağız!

Bırakın bu gidişata dur diyecek o ‘birileri’ var ya, işte onlar biz olalım. Parasız, nitelikli, bilimsel ve fırsat eşitliğinin sağlandığı eğitim hakkımızı alabilmek için ilerleyelim. Bizleri geleceksizliğe sürükleyen bu eğitim düzenini ancak biz değiştirebiliriz. Geleceğimizi alabilmek, geçinebilmek ve kaygılarımızın olmadığı bir hayat için yürüyelim. Haklarımızı alabilmek için mücadele edelim.

Yorum ekle

Telefon: 0552 693 37 89