Zamları Geri Çektirelim, Parasız Eğitim Hakkımızı Alalım

Zamları Geri Çektirelim, Parasız Eğitim Hakkımızı Alalım

Parasız eğitim mücadelemizin başından beri özel üniversitelerin yarattığı fırsat eşitsizliğinden bahsediyoruz. Korona günlerinde de özel üniversiteler formundan bir şey kaybetmedi. Uzaktan eğitim günlerinde masrafları azalan üniversiteler öğrencilerden para almaktan vazgeçmedi.

Para almamayı bırakın utanmadan zam yaptılar. Kim bu zam yapanlar? Tek tek sayalım.
Çağ Üniversitesi korona günlerinde birçok işçi emekçi işinden olmamış, çalıştığımız yerler kapanmamış gibi normalin üstünde %16,2’lik zam yaptı. Üsküdar Üniversitesi “erken kayıt” adı altında gelecek yılın zamlı ücretlerini açıkladı. Üsküdar Üniversitesi online eğitimde ne verdi ki ne istiyor? TED Üniversitesi, Gedik Üniversitesi, Biruni Üniversitesi…
İstinye Üniversitesi, yaptığı zamdan sonra öğrencilerin sorularına cevap vermiyor. Ödemeleri ertelediğini duyuruyor. Ertelemek yetmez zamları geri çekin.

Henüz zam yapmayan üniversiteler de zam yapmayı akıllarından bile geçirmesinler ama bu dilek ve temennilerimizle olmayacak. Biz sesimizi çıkarmadıkça, yapılan zamlara karşı harekete geçmedikçe bu düzen böyle devam edecek. Paralı eğitim sistemi buna izin veriyor, özel okullara bu imkanı sonuna kadar sağlıyor.
Ama artık yeter diyebiliriz. Hayatta kalmak için mücadele ettiğimiz günlerde bile para diye yakamıza yapışanlara karşı birlik olalım. Tüm öğrencilerin eğitim alması için başka seçenek yok. Zamları geri çektirelim, parasız eğitim hakkımızı alalım.

Yorum ekle

Telefon: 0552 693 37 89